MAI TAI by Don The Beachcomber

Historie koktejlu

Příběh o Mai Tai začal v roce 1944, podle Trader Vic. Victor Jules Bergeron, lépe známý jako Trader Vic, byl majitelem stejnojmenné tiki restaurace. Spolu s Donn Beach, z Donn the Beachcomber, byli první, kdo založil tiki kulturu. Kultura tiki je směsicí polynéské a karibské. Bylo to místo, kde lidé mohli uniknout realitě a nechat se přenést do tropů a přitom si vychutnávat koktejly s tropickou příchutí. Koktejly byly pečlivou kombinací tropických chutí, jako je limetková šťáva, likér curaçao a karibský rum.

Trader Vic vypráví příběh o dni, kdy obsluhoval dva přátele, Easthama a Carrie Guild z Tahiti, ve své restauraci v Oaklandu. Inspirován jednoduchostí úspěšných nápojů jako Martini, Manhattan a Daiquiri se rozhodl vytvořit nový exotický rumový nápoj. „Sundal jsem láhev sedmnáctiletého rumu. Byl to J. Wray Nephew z Jamajky – barva překvapivě zlatá, středně plná, ale s bohatou štiplavou chutí specifickou pro jamajské směsi,“ píše ve své knize Trader Vic’s Bartender’s Guide. Tento specifický rum bylo potřeba zkombinovat s něčím, co nepřebije jeho chuť. Vzal si čerstvou limetku, trochu pomerančového curaçaa, špetku cukru a trochu francouzského orgeatového sirupu. Protřepal směs s ledovou tříští, položil polovinu limetkové skořápky na nápoj a přidal do ní větvičku máty, která představovala ostrov. Podával tento nápoj jeho přátelům a poté, co z něj Carrie usrkla, řekla: „Mai Tai-Roa Aé“, což v tahitštině znamená „Z tohoto světa – nejlepší“. Tam se rozhodl nazvat nápoj Mai Tai.

Ale stejně jako u každého oblíbeného tiki koktejlu existuje určitý zmatek ohledně toho, kde nápoj skutečně začal. Donn Beach z Donn the Beachcomber tvrdí, že recept Trader Vic byl inspirován receptem na punč. Trader Vic’s toto tvrzení vyvrátil: „Každý, kdo říká, že jsem tento nápoj nevytvořil, je špinavý smrad."

Co k namíchání budeme potřebovat?

MAI TAI

Barová odměrka

MAI TAI

Shaker

MAI TAI

Sítko

MAI TAI

Sklenice Highball